W naszych działaniach co jakiś czas sięgamy poza granice Iławy i powiatu iławskiego. Realizowaliśmy już unijne projekty w powiecie nowomiejskim, zaś w ramach programu „Działaj Lokalnie” od wielu lat działamy na rzecz organizacji społecznych i grup nieformalnych z powiatów ostródzkiego, nowomiejskiego, części działdowskiego i oczywiście iławskiego.
W roku 2025 dodamy kolejne działanie adresowane do najbliższych sąsiadów. Na terenie powiatu ostródzkiego realizować będziemy usługi asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie to rozszerzenie naszych działań adresowanych do tej grupy społecznej. Powstała z naszej inicjatywy Spółdzielnia Socjalna Horyzonty realizować będzie to samo działanie na terenie powiatu iławskiego i zapewne nowomiejskiego, zaś Stowarzyszenie Przystań wesprze środowisko osób z niepełnosprawnościami z terenu całego powiatu ostródzkiego.
Powiat ostródzki to 9 rozległych gmin, w których dostępność do usług asystenckich należy ocenić jako średnią w niektórych gminach i słabą w innych. Chcemy poprawić tę sytuację. Zadanie będziemy kierować przede wszystkim do 5 gmin (Gmina Miejska Ostróda, Gmina Wiejska Ostróda, Gmina Miłomłyn, Gmina Dąbrówno, Gmina Grunwald), ale mamy prawo rozszerzyć zasięg działalności jeśli pojawią się chętni.
Nasza aplikacja i przedstawione argumenty spotkały się z uznaniem, w efekcie czego pozyskaliśmy na ten cel 1,15 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Solidarnościowego. Ze środowiska ostródzkiego otrzymaliśmy pozytywne słowa, które traktujemy jako zapowiedź udanej współpracy. Zadanie to oczywiście wpisuje się w Statut Przystani, który w § 6 mówi m.in. o działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.
Zanim ruszmy z działaniami musimy najpierw dokończyć formalności i podpisać umowę o dofinansowanie z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Następnie zagościmy w ostródzkich mediach, przeprowadzimy akcję plakatowo-ulotkową, zorganizujemy w Ostródzie spotkania informacyjne, po czym przejdziemy do zbierania zgłoszeń i rekrutacji. O naborze do programu na pewno poinformujemy na tej stronie oraz na fanpage’u, który prowadzimy wspólnie ze Spółdzielnią Socjalną Horyzonty.
Wsparcie asystentów, których zatrudnimy, będzie realizowane w różnych sferach życia i dostosowane do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będzie ono dotyczyło wsparcia uczestników:
1) w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
2) w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
3) w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
4) w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane wobec:
– dzieci do ukończenia 16. roku życia, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności,
– pozostałych osób z niepełnosprawnościami, posiadających orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z tymi orzeczeniami.
Chodzi o zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Tak więc nadrzędnym celem usług asystencji osobistej jest dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
Z tego powodu usługi asystencji osobistej realizowane są nie tylko w miejscu zamieszkania, ale obejmują także aktywności poza nim, jak np. spacery, wyjścia do kina czy na inne wydarzenia kulturalne, wyjścia do restauracji/kawiarni, krótkie wyjazdy w ciągu dnia. Zakres możliwych czynności w ramach usług asystencji osobistej i ich zakres godzinowy zawsze jest uzależniony od osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika.
Zachęcamy, aby proponować własnych kandydatów na asystentów. Program Asystencji Osobistej zakłada bowiem możliwość wskazania asystenta przez osobę z niepełnosprawnością lub przez jej opiekuna prawnego. To rozwiązanie rekomendujemy. Powinna to być zatem osoba, którą uczestnik zna, której ufa i którą wpuści do miejsca zamieszkania i pozwoli zajmować się sobą.
W takim przypadku od kandydata na asystenta nie jest wymagane żadne specjalne doświadczenie czy wykształcenie. Nie może to być jednak członek rodziny, opiekun prawny, ani osoba faktycznie zamieszkująca razem z niepełnosprawną.
Za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Inne rozwiązanie to asystent wskazany przez Stowarzyszenie Przystań. Kandydat taki musi spełniać wówczas wysokie wymagania w zakresie kwalifikacji lub doświadczenia. Wymagania są jeszcze wyższe, jeśli ma asystować niepełnosprawnemu dziecku do 16. roku życia. Musi wówczas okazać naszej spółdzielni zaświadczenie o niekaralności, pisemną akceptację ze strony rodzica lub opiekuna prawnego oraz nie może figurować w Rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym.