Pierwsza w powiecie iławskim spółdzielnia socjalna to nic innego jak miejsce pracy dla osób mających trudności w aktywizacji społeczno-zawodowej. Została założona w roku 2014.
Do współpracy przy tworzeniu Spółdzielni Socjalnej Horyzonty zaprosiliśmy Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną „Jesteśmy” w Iławie.
Dzięki spółdzielni możemy w pełni aktywizować osoby, dla których spółdzielnia powstała. Nie tylko poprzez tzw. działania miękkie, ale i poprzez zatrudnienie, poprzez danie im pracy, którą staramy się pozyskać dla naszych podopiecznych.
Spółdzielnia socjalna to główny element tzw. przedsiębiorczości społecznej, która jest w Polsce stosunkowo nowym instrumentem przeciwdziałania bezrobociu w formie aktywizacji społecznej i zawodowej osób znajdujących się w trudnej sytuacji, m.in. osób bezrobotnych, ale i np. niepełnosprawnych, czy opuszczających zakłady karne.
Spółdzielnie socjalne starają się tworzyć przyjazne miejsca pracy, wspierając osoby w trudnej sytuacji, w czym wspomagają działania samorządów.
Spółdzielnia to swoistego rodzaju połączenie stowarzyszenia i firmy, czyli sektora społecznego i biznesowego. Ma prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o pracę wymienionych wyżej osób, ale też może realizować zadania pożytku publicznego, jak każda organizacja pozarządowa.
Zysk osiągnięty przez spółdzielnię z działalności gospodarczej NIE MOŻE być dzielony między założycieli ani pracowników, co różni spółdzielnię od typowej działalności gospodarczej.
W tej chwili spółdzielnia:
– zapewnia opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami w ramach Opieki Wytchnieniowej i/lub usług asystencji osobistej,
– realizuje usługi opiekuńcze, opiekując się osobami chorymi i starszymi na lokalnym terenie,
– prowadzi Biuro księgowe Horyzonty (ul. Skłodowskiej-Curie 23c w Iławie),
– realizuje usługi sprzątania.