Ogłaszamy konkurs na stypendia „Równe Szanse” na rok szkolny 2024/2025. Na wnioski czekamy do 19 lipca 2024 do godziny 14:30.
Prawdopodobnie przyznamy od 5 do 7 stypendiów w wysokości od 100 do 200 zł/m-c – tę decyzję podejmie Komisja stypendialna. Czas na składanie wniosków rozpoczyna się dzisiaj.
MNIEJSZE WPŁATY Z 1,5% PODATKU
W tej edycji dysponujemy mniejszym budżetem niż przez ostatnie lata. Niestety zauważamy niższe wpływy z tytułu 1,5% podatku, które przekazują nam podatnicy wspierający nasz fundusz stypendialny. Oznacza to, że albo stypendia będą niższe, albo będzie ich mniej. Obwialiśmy się takiej sytuacji po wprowadzeniu tzw. nowego ładu i to się potwierdza.
Sądzimy, że należy spodziewać się wygaszenia programu stypendialnego w ciągu najbliższych kilku lat właśnie z powodu coraz niższych wpływów z 1,5% podatku. Nasz fundusz wspierają także comiesięcznymi dobrowolnymi wpłatami nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie, Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie i Zespołu Szkół w Lubawie im. Władysława Broniewskiego. Bez tego wsparcia nasz program byłby uboższy i być już byłby przeszłością. Serdecznie dziękujemy nauczycielom w imieniu stypendystów.
Zapraszamy w związku z tym do składania wniosków uczniów, którzy spełniają wszystkie poniższe wymogi:
– uczą się w jednej z trzech szkół: Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie, Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie lub Zespole Szkół w Lubawie im. Władysława Broniewskiego,
– mieszkają na terenie powiatu iławskiego,
– są aktywne w szkole i biorą udział w życiu lokalnej społeczności,
– osiągnęli w roku szkolnym 2023/2024 średnią ocen na świadectwie con. 4,25 lub w wyjątkowych przypadkach (jeśli uczeń posiada wybitne uzdolnienia w jednej lub kilku dziedzinach) niższą niż 4,25.
STAWIAMY NA AKTYWNYCH
Aby dostać stypendium, nie wystarczy dobrze się uczyć. W naszym programie zawsze ważne były i są także dodatkowe osiągnięcia uczniów, tj. aktywność społeczna, np. działalność wolontarystyczna na rzecz organizacji społecznych, udział w akcjach społecznych, udział w konkursach i olimpiadach itp. W tym roku podnosimy znaczenie tego kryterium z 30 na 50% – kosztem średniej ocen na świadectwie, która z 50% spada na 30%! Chcemy docenić uczniów aktywnych, dających coś więcej od siebie lokalnej społeczności.
Przyznajemy tym samym, że tego typu cechy naszych stypendystów są z naszego punktu widzenia istotniejsze niż ich wyniki w nauce. Na skutek fatalnych decyzji politycznych Polska szkoła znalazła się w zapaści, szkoła nie przygotowuje w dostatecznym stopniu młodych ludzi do życia we współczesnym świecie. Kryzys jest tak duży, że odwrócenie sytuacji wcale nie jest przesądzone, a na pewno nie nastąpi szybko i łatwo. Dlatego zmniejszamy znaczenie ocen na świadectwie, a promujemy ludzi aktywnych, społecznie przedsiębiorczych, nieprzeciętnych.
Oczywiście kontynuujemy dodatkową premię za to, że jeden lub oboje rodziców przekazali swój 1,5% na nasz fundusz stypendialny w ramach zeznania podatkowego za rok 2022. Ta kwestia utrzymuję 20-procentową wagę wśród naszych kryteriów.
STYPIENDIALNA PROCEDURA
Każdy uczeń ubiegający się o stypendium powinien złożyć do siedziby Stowarzyszenia Przystań (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 23c w Iławie) kompletny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Jeśli będą one wymagały uzupełnienia, skontaktujemy się z kandydatami.
Potem Komisja Stypendialna, która składa się z przedstawicieli Stowarzyszenia Przystań i pedagogów szkół ocenia każdy wniosek i przyznaje punkty według przyjętego Regulaminu.
Ewentualne wątpliwości wyjaśnia p. Aleksandra Zabłotna pod numerem telefonu 89 648-62-38.
Uwaga, Stowarzyszenie Przystań nie świadczy usług ksero, dlatego prosimy o składanie wniosków dopiero po wykonaniu wszystkich wymaganych kopii dokumentów. Przyjmujemy tylko wnioski kompletne.
ZAŁĄCZNIKI:
1. Wniosek
2. Dlaczego zasługuję na stypendium
3. Sprawozdanie stypendysty, które należy złożyć za rok