Jesteśmy grupą osób, która zmienia rzeczywistość.

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. 

Budujemy aktywne społeczeństwo. 

Przystań do nas - wspieramy, inspirujemy, rozwijamy.

Aktualności

Rekomendacje Działaj Lokalnie X

Komisja zakończyła ocenę wniosków tegorocznych Działaj Lokalnie X i przedstawiła wstępne rekomendacje do Zarządu Stowarzyszenia „Przystań”.
Dziękujemy bardzo członkom Komisji za ogrom pracy. Szczególne podziękowania dla Michała Młotka i Krzysztofa Kasprowicza, pozostali członkowie Komisji pozostają anonimowi - dla Nich również wielkie podziękowania.
Niestety ze względów na ograniczony budżet nie wszystkie złożone wnioski mogły zostać dofinansowane.

 WNIOSKI REKOMENDOWANE:
1. Zielono nam Odnova
2. Rowerowy zawrót głowy
3. Wspólne miejsce dla relaksu i integracji
4. "Rycerskie gry,zabawy i kary w średniowieczu"
5. Hip-Hop Kultura Festiwal
6. Zrozumieć zmysły - ogródek sensoryczny dla dzieci i nie tylko
7. Rajd rowerowy "Szlakiem napoleońskim"
8. Szał ciał w Szałkowie II
9. Integracja społeczności i pokoleń aby sprostać wymogom nowych technologii i rozwojowi społecznemu.
10. "Ogród Społeczny"
11. Doniczkowo

DL

Konkurs grantowy "Działaj Lokalnie X" - zmiana terminu!

W związku z licznymi prośbami potencjalnych wnioskodawców programu „Działaj Lokalnie X” ostateczny termin składania wniosków został przedłużony. Wnioski w ramach programu będzie można złożyć do 17 maja bieżącego roku (poprzednio był to termin 3 maja).


DL

Konkurs grantowy "Działaj Lokalnie X" już ogłoszony!

Stowarzyszenie Przystań w Iławie we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza lokalny konkurs grantowy "Działaj Lokalnie X".

Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

Konkurs rokrocznie jest współfinansowany przez lokalne samorządy: POWIAT IŁAWSKI; GMINA SUSZ, GMINA KISIELICE, GMINA ZALEWO, GMINA LUBAWA, MIASTO LUBAWA, GMINA IŁAWA.

W tej edycji Programu "Działaj Lokalnie" wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Jest on prowadzony z myślą o podmiotach, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej. W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na projekty, które:

 1. 1. zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
 2. 2. wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
 3. 3. mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
 4. 4. przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
 5. 5. będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego - samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
 6. 6. będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne - naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

W konkursie mogą wziąć udział te organizacje, instytucje oraz grupy, które mają siedzibę w gminach: Iława (gmina wiejska i miejska), Kisielice, Zalewo, Susz, Lubawa (gmina wiejska i miejska). Działania realizowane mogą być tylko i wyłącznie w jednej z w/w gmin.

W tegorocznej edycji wnioski należy składać wyłącznie poprzez generator http://system.dzialajlokalnie.pl/ Wnioski złożone w innej formie nie będą brane pod uwagę.

Lada moment ruszą szkolenia – informacja o terminach i miejscach ukaże się wkrótce.

Dodatkowe informacje na temat konkursu realizowanego w ramach „Działaj Lokalnie X” można uzyskać:

Stowarzyszenie „Przystań” ul. Skłodowskiej-Curie 23c, 14-200 Iława

Adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator: Perges Dawid, 602474956

Wnioski można składać do 3 maja 2017 r
-- REGULAMIN DLX --


DL

Działaj Lokalnie IX - Zielono nam

Gdy będzie słońce i pogoda, słońce i pogoda pójdziemy se razem do ogroda, pójdziemy se razem do ogroda..." - tak śpiewali uczestnicy projektu pt. "Zielono nam" realizowany przez grupę Marsyliada. Po dłuższym oczekiwaniu na odpowiednią pogodę, udało się podjąć zamierzone działania.

Wraz z piękną pogodą, przyszedł czas na działanie w Jaśkowie. Można było "dopieścić" teren przy świetlicy wiejskiej. Zajęcia te bardzo absorbowały młodzież, która pod czujnym okiem dorosłych, w pocie czoła zmieniała wygląd placyku przy świetlicy. 

Projekt niestety dobiega końca, a na ostatnich zajęciach z fitnessu uczestnicy przypomnieli sobie zapomnianą już grę w palanta. Tak ta zabawa spodobała się mieszkańcom Jaśkowa, że po zakończeniu zajęć z instruktorem, grupa spotyka się co drugi dzień by wspólnie grać i miło spędzać czas.

Na zdjęciach widać jak aktywnie pracowali mieszkańcy Jaśkowa, by teren przy świetlicy wiejskiej wyglądał pięknie. Najbardziej cieszy, że w prace włączyli się również młodzi mieszkańcy.

DSC 0509

DL

Działaj Lokalnie IX - Sztuka na mur beton

"Sztuka na mur beton" to projekt grupy Iława Basket Crew. Młodzi ludzie dzięki działaniom realizowanym, czują się współodpowiedzialni za wygląd swojego miasta, a do tego rozwijają swoją kreatywność poprzez naukę graffiti.

Realizacja działań przebiega zgodnie z harmonogramem. Koniec sierpnia był bardzo aktywny. Dzieci i młodzież z Lubawy i Kisielic miały przyjemność wzięcia udziału w warsztatach Graffiti. Młodzi  byli zachwyceni, mogąc uczestniczyć w tych działaniach. Jest to inicjatywa pozwalająca rozwinąć swoje umiejętności w zakresie tej 'sztuki', wyzwalająca kreatywność. Pod okiem specjalisty powstawały interesujące prace. 


Street art – dziedzina sztuki tworzona w miejscu publicznym. Termin zawiera w sobie tradycyjne graffiti, lecz jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej w przestrzeni miejskiej od wandalizmu. We wcześniej wymienionych miastach wyznaczone zostały miejsca na wykonanie ciekawych murali.
Zdjęcia przedstawiają wykonany mural w Lubawie oraz Iławie.

Zachęcam do obejrzenia wszystkich zdjęć z realizacji zadania:
https://www.facebook.com/sztukanamurbeton/

lubawaDL

Działaj Lokalnie IX - Nie siedź w domu

Pogoda nie była sprzymierzeńcem realizatorów projektu „Nie siedź w domu”. Na dzień zaplanowanego rajdu rowerowego, pogoda spłatała figle i trzeba było przełożyć działanie. Ale jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze.

W ostatnim czasie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kulturalnego i Gospodarczego Franciszkowa realizowało warsztaty rzeźbiarskie, naukę tańca oraz zajęcia z układania koralików. Na najbliższy czas zaplanowano ponownie rajd rowerowy oraz warsztaty rzeźbiarskie. Oby tym razem pogoda nie zawiodła.
Wszystkie działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W zajęciach brały udział również przyjezdne dzieciaki.

Poniższe zdjęcia przedstawiają prace uczestników warsztatów.
20160902 102305 koraliki2

DL

Działaj Lokalnie IX - Świetlica środowiskowa "Starówka"

Świetlica środowiskowa „Starówka” to inicjatywa grupy aktywistów z Iławy, chcących zorganizować dzieciom i młodzieży zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, a tej „starszej” młodzieży zajęcia rekreacyjno-sportowe. Poza zajęciami wewnątrz świetlicy, uczestnicy podejmują różne inicjatywy „na zewnątrz”. Tym razem co to było?
Pomimo niesprzyjającej pogody, grupa podopiecznych świetlicy wraz z opiekunami odbyła „wyprawę” na wieżę ratuszową. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi – p. Dariuszowi Paczkowskiemu, dzieci przełamały lęk wysokości i z zaciekawieniem słuchały opowieści historycznych nt. ratusza i swojego rodzinnego miasta. Na górze wszyscy mogli podziwiać panoramę Iławy, gdzie był czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Rodzice również włączyli się w akcję i służyli jako opiekunowie, pilnując swoich pociech.

Świetlicę środowiskową „Starówka” można opisać dwoma słowami: dzieci i zabawa. Jest ona miejscem, gdzie na co dzień dzieci grają, rysują, rozmawiają, wycinają i kleją. Poza zabawą młodzi uczą się wspólnych zasad. Poznają siebie nawzajem. Do tej pory również odbyło się spotkaniem z policjantem i szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla opiekunów.

13669705 1587133944913340 6478824528187377376 n 13692628 1587133864913348 957566642330762700 n 13697211 1587133768246691 6661685876222615804 n 13620114 1585108735115861 7579283665967077287 n

DL

Działaj Lokalnie IX - Ptasi Ogród

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Suskiej w Babiętach Wielkich z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej w Babiętach Wielkich realizuje edukacyjny projekt pt. "Ptasi ogród" mający na celu podniesienie poziomu wiedzy dzieci i dorosłych z zakresu ekologii i przyrody. Pierwsze działania już zrealizowane.

Wszelkie prace związane z promocją projektu rozpoczęły się 16 czerwca. Informacje o działaniach zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły, na stronie Susza oraz wysłane do gazety lokalnej.

Pierwszym z działań była wycieczka rowerowa do Szwalewa, podczas której uczestnicy obserwowali przyrodę i różne gatunki ptaków. Poza aspektem edukacyjnym, który był niezwykle ważny, uczestnicy zaczerpnęli aktywności fizycznej. W trakcie wycieczki pracownicy Parku Krajobrazowego w Jerzwałdzie przygotowali dla dzieci liczne konkursy, w których młodzi chętnie brali udział. Zorganizowano m.in. konkursy tj.: konkurs fotograficzny „Ptaki w obiektywie”, recytatorski "Ptaki - cudaki" i plastyczny "Kolorowy ptasi świat". Zostaną one rozstrzygnięte niebawem. Wszyscy miło spędzili czas Trwają również warsztaty przyrodnicze, w trakcie których dzieci poznają życie i gatunki owadów (szczególnie zapylających).

Niebawem spotkanie z leśniczym oraz gra terenowa dla dzieci. Młodzi uczestnicy będą rozpoznawać ptaki po wydawanych przez nie odgłosach, a głównym jurorem będzie pan leśniczy.

P1080747

DL

Działaj Lokalnie IX - Chcemy żyć zdrowo i sportowo

Projekt pn. „Chcemy żyć zdrowo i sportowo” realizowany jest przez Aktywnych działaczy z Grabowa i okolic. Jego celem jest aktywizacja i integracja środowiska lokalnego, a co ważniejsze – ukazanie dobrego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

Realizatorzy do tej pory zorganizowali pierwszy tydzień letnich półkolonii w Zespole Szkół w Grabowie-Wałdykach. 26 uczniów pod opieką nauczycieli odbyło 4 wyprawy rowerowe po otulinie Wzgórz Dylewskich oraz spływ kajakowy rzeką Drwęcą od Rodzonego do Bratiana. Podczas tych aktywnych półkolonii uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podstawowe zasady efektywnej jazdy na rowerze oraz nauczyli się operować kajakiem na rzece. Ponadto poznali bardzo ciekawe miejsca, jakie kryją się w okolicach Wzgórz Dylewskich, m.in. Kościół Ewangelicki w Zajączkach, Krąg Wspólnoty Kultur, cmentarz ewangelicko-augsburski związany z wsią i majątkiem w Zajaczkach, poniemieckie wiadukty, źródełko, sanktuarium w Lipach, zalew w Lubawie oraz przemierzali szlakiem historyczno-przyrodniczym „W krainie Sassenpile”.

Na zakończenie każdego dnia uczestnicy półkolonii wymieniali się wrażeniami podczas wspólnego posiłku. Nieco zmęczeni, ale z bagażem doświadczeń i żądni nowych przeżyć wracali do swoich domów oczekując jednocześnie drugiego tygodnia aktywnych półkolonii w Zespole Szkół w Grabowie – Wałdykach.

20160629 085253 20160627 125043


 


DL

Działaj Lokalnie IX - Zielono nam

W ramach projektu przewidziane zostało przeprowadzenie zajęć ruchowych, wycieczek mających na celu oderwanie się od rzeczywistości a także stworzenie przyjaznego miejsca spotkań. We wsi jest świetlica wiejska, lecz stan jej pozostawia wiele do życzenia.

Realizatorzy więc chcą, aby mieszkańcy wspólnie zaaranżowali teren wokół świetlicy wiejskiej. To ma być również dobrym przykładem dla młodych, pobudzeniem ich do poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne. Działania skierowane są do zróżnicowanej wiekowo grupy, tak by każdy mógł się wykazać. Ostatnim, podsumowującym projekt elementem będzie wspólne ognisko.

W tej chwili odbyło się spotkanie rekrutacyjne, w którym wzięło udział ponad 50 osób. Wszystkich uczestników podzielono na grupy, które zajmą się pracami przy świetlicy wiejskiej. Kolejnymi z działań będą: zajęcia fitness oraz wycieczka do Ogrodu Botanicznego.


13576644 656881904461693 6241892487728947741 o 13558873 656881854461698 1409148450828678078 o


DL

Działaj Lokalnie IX

Lista rekomendowanych projektów w tegorocznej edycji DL:

Aktywna ARKADIA
Chcemy żyć zdrowo i sportowo
Mały, Wielki Aktor
Nie siedź w domu
Piknik integracyjny - Zielono mi
Ptasi ogród
Sztuka na mur beton
Średniowiecznym Szlakiem
Świetlica środowiskowa "Starówka"
Wariacje Matyckie nad Jeziorakiem
Zielono nam

Niektóre projekty są rekomendowane warunkowo i dopiero dostosowanie ich do warunków przedstawionych przez Komisję pozwoli na przedstawienie ich do akceptacji Zarządu Stowarzyszenia.
Niestety nie wszystkim się udało. Projekty były bardzo ciekawe, ale nasz budżet jest ograniczony i nie mogliśmy dofinansować wszystkich projektów.
Ci, którym w tym roku się nie udało niech pamiętają o nas za rok - wielu z Was wie, że to co w jednym roku nie mogło zostać zrealizowane, w kolejnym czasami już udaje się dofinansować.

Tym którym się udało - GRATULUJEMY


DL

Działaj Lokalnie IX – termin wydłużony.

Bardzo dobra informacja dla osób chcących aplikować w tegorocznej edycji konkursu.

Termin składania wniosków uległ zmianie. Swoje wnioski możecie składać do 11 maja 2016 poprzez generator http://system.dzialajlokalnie.pl/

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie.

Poruszone zostaną tematy: jak pisać, aplikować, a także rozliczać dotacje dotyczące programu Działaj Lokalnie. Szkolenie odbędzie się w dniu 28 kwietnia 2016 (czwartek) o godz. 16:00 w Porcie Śródlądowym, przy ul. Chodkiewicza 5 w Iławie.


DL

Konkurs grantowy "Działaj Lokalnie IX" już ogłoszony!

Stowarzyszenie Przystań we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza lokalny konkurs grantowy "Działaj Lokalnie IX". Jest on skierowany do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

W tej edycji Programu "Działaj Lokalnie" wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Jest on prowadzony z myślą o podmiotach, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.

W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na projekty, które:

 1. zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
 2. wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
 3. mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
 4. przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
 5. będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego - samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
 6. będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne - naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

W konkursie mogą wziąć udział te organizacje, instytucje oraz grupy, które mają siedzibę w gminach: Iława (gmina wiejska i miejska), Kisielice, Zalewo, Susz, Lubawa (gmina wiejska i miejska).

Działania realizowane mogą być tylko i wyłącznie w jednej z w/w gmin.

W tegorocznej edycji wnioski należy składać wyłącznie poprzez generator: http://system.dzialajlokalnie.pl/

Wnioski złożone w innej formie nie będą brane pod uwagę.

Lada moment ruszą szkolenia – informacja o terminach i miejscach ukaże się wkrótce.

Wnioski można składać do 30 kwietnia 2016 r – termin może ulec wydłużeniu
-- REGULAMIN --


DL

Akademia pod chmurką

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Suskiej w Babiętach Wielkich zakończyła realizację projektu pn.: „Akademia pod chmurką”.  Projekt miał na celu m.in. wyrównanie szans edukacyjnych dzieci mieszkających na wsi poprzez czynne poznawanie przyrody, historii i kultury regionu, stworzenie warunków do twórczego rozwijania wiedzy, umiejętności i zainteresowań oraz zaktywizowanie społeczności wiejskiej. 

Realizatorzy swe działania skierowali do młodych ludzi. Powstała wspaniała ścieżka edukacyjna „Ścieżka zmysłów”, „Ptasi zegar”, dendrofon oraz lapidarium. Służyć one będą nie tylko uczniom z Babięt, ale także wszystkim mieszkańcom wsi oraz okolicznych miejscowości. Odbył się cykl wycieczek rowerowych, warsztatów, konkurs plastyczny, zabawy rekreacyjno-sportowo-edukacyjne, itp.

W ubiegły piątek w Szkole Podstawowej w Babiętach odbyło się uroczyste podsumowanie działań w ramach projektu. W uroczystości uczestniczyli m.in.: p. Dyrektor Grażyna Taborek, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, burmistrz Susza p. Krzysztof Pietrzykowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Przystań, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

Mieliśmy przyjemność zobaczyć powstałe obiekty oraz wzięliśmy udział w uczcie przygotowanej przez mieszkańców wsi.

DSC 0076 DSC 0099 DSC 0113


DL

Kolejna edycja konkursu „Opowiedz...”

Można już składać prace w konkursie „Opowiedz...”, który przeznaczony jest dla wszystkich uczestników programu „Działaj lokalnie IX”, realizujących swoje projekty w 2015 roku .

Stowarzyszenie „Przystań” przewidziało nagrody pieniężne dla najlepszych prezentacji, a dodatkowym wyróżnieniem będzie przesłanie prac do etapu ogólnopolskiego.

Prace można składać w terminie do 03.12.2015.

Więcej informacji:

--> WWW

--> Facebook

--> u koordynatora Działaj Lokalnie VIII Dawida Perges (mail w zakładce KONTAKT)

Karta zgłoszeniowa --> pobierz


DL

Moja wieś - moja mała Ojczyzna

Niedawno w ramach projektu sadzono drzewka i pomimo złej pogody - frekwencja dopisała. Jak o projekcie tuż przed jego zakończeniem wypowiada się Izabela Kurek - koordynator projektu.
Projekt "Moja wieś - moja mała ojczyzna" - dobiega końca. Do tej pory przeprowadzone były bardzo ciekawe spotkania, które były niesamowitym doświadczeniem dla organizatorów oraz dla całego sołectwa.

Ostatnie spotkanie odbyło się we wrześniu. Niestety pogoda nam nie dopisała, ale i tak frekwencja dopisała. Wspólnie sadziliśmy drzewka tuje, zrobiliśmy piękny napis GROMOTY z bukszpanu, mężczyźni zrobili wielkie doniczki do rabatów, sialiśmy trawę, dzieci sprzątały okolice, Koło Gospodyń przyrządziło ciepły posiłek, który był potrzebny w ten dzień.

Cały projekt jest super pomysłem. Mieszkańcy z innych wiosek podpytują co u nas się dzieje, że tak często spotykamy się pod salą. To nawet nie jest głupie pytanie, ponieważ u Nas nigdy nic takiego się nie działo, dlatego takie duże spotkanie budzą zainteresowanie innych. My - czyli wszyscy którzy uczestniczą w projekcie, jesteśmy zadowoleni ze swoich działań, ponieważ jest coraz ładniej, jesteśmy dumni że zrobiliśmy coś razem. Wszyscy mówią, że był to dobry pomysł. Ale powiem więcej, te działania powodują, że inne osoby wpadają na inne pomysły wspólnego spędzania czasu (mamy zamiar zorganizować taniec ZUMBA dla osób chętnych).

ODL dsc 0663

DL

Nigdy nie jest za późno

W ramach projektu „Nigdy nie jest za późno”, którego celem jest edukacja dorosłych, od września realizowane są zajęcia komputerowe oraz zajęcia języka angielskiego.

W tym miesiącu rozpoczęły się też pierwsze spotkania zespołu teatralnego (grupa mieszana: dorośli + dzieci). Wybrano dwa scenariusze przedstawień oraz zorganizowano 2 imprezy otwarte. Niebawem zorganizowane zostaną kolejne zajęcia edukacyjne, teatralne, następny rajd rowerowy oraz spotkanie w leśniczówce pt. „Pożegnanie lata” połączone z ogniskiem.

nigdy1

nigdy

 

DL

Akademia pod chmurką
Projekt powoli dobiega końca i już wkrótce zakończą się konsultacje z Wojewódzkim Ośrodkiem Ekologicznym w Olsztynie w sprawie organizacji lapidarium. Do tej pory zorganizowane zostały 2 konkursy plastyczne, 1 konkurs muzyczny, a także Turniej Lekkoatletyczny.

Nawiązano współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Ekologicznym w Olsztynie, zdobyto informacje na temat tworzenia lapidarium, odbyły się warsztaty przyrodnicze, których głównym celem była nauka rozpoznawania występujących w najbliższej okolicy bylin.

Obecnie kontynuowana jest współpraca z Wojewódzkim Ośrodkiem Ekologicznym w Olsztynie w sprawie organizacji lapidarium.

Projekt "Akademia pod chmurką" ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci mieszkających na wsi poprzez czynne poznawanie przyrody, historii i kultury regionu, stworzenie warunków do twórczego i praktycznego rozwijania wiedzy, umiejętności, zainteresowań i uzdolnień. Drugim celem jest uaktywnienie społeczności wiejskiej, pobudzenie jej do działania w celu rozwoju osobowego i emocjonalnego dzieci, poprawy ich świadomości przyrodniczej i historycznej, kulturalnej i regionalnej, umacnianie patriotyzmu lokalnego.

Ognisko w Ogrodzieńcu

Kościół w Łęgowie

 

DL

Marzenia się spełniają

W ramach projekt pn. „Marzenia się spełniają” zbudowany zostanie w Kisielicach plac zabaw. Aby osiągnąć zamierzony cel organizatorzy, na czele z Młodzieżowym Klubem Sportowym Huragan Klimy, musieli poczynić wiele prac przygotowawczych.

Do tej pory wykonane zostały prace tj.: zbudowanie ogrodzenia, zamontowanie urządzeń zabawowych. 

W chwili obecnej realizatorzy są w trakcie budowy ławek, stolików, kwietników i koszy na śmieci. Jak widać na zdjęciu - przy robocie trochę się kurzy :)

Niebawem posadzone zostaną również rośliny, a do połowy października prace nad nowym placem zabaw zostaną skończone.
P9070030

DL

„Nie marnuje – segreguje, kompostuje, odzyskuje”

Projekt pod nazwą „Nie marnuje – segreguje, kompostuje, odzyskuje” jest w trakcie realizacji. Wiele działań już wykonano, lecz ze względu na żniwa i deszczową pogodę nastąpiła chwilowa przerwa. Realizatorzy ruszają z dalszymi działaniami!

Projekt pn.: “Nie marnuję - segreguję, kompostuję, odzyskuję" jest kampanią na rzecz poprawy efektywności selektywnej zbiórki odpadów prowadzonej na terenie Gminy Iława. Ma on na celu dokonać zmiany w postawach i nawykach mieszkańców Gminy Iława, przede wszystkim Sołectwa Wola Kamieńska w gospodarowaniu odpadami poprzez przygotowanie: materiałów, mieszkańców sołectwa, gminy, oraz wypracowanie nawyków skutecznie wpływających na kształtowanie postaw społecznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wkrótce zainstalowanych zostanie 5 tablic informacyjnych pn. "Jak segregować odpady" w miejscach przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów. Każda z nich będzie zawierała wskazówki co należy, a czego nie wolno wrzucać do danego pojemnika. Powieszonych zostanie 5 atrap kamer wraz z tabliczką "obiekt monitorowany" dla odstraszenia wandali.

Wykonano już 3 z 5 płyt z kostki brukowej pod  "gniazdem" ze śmieciami.

Na zdjęciu lokalna społeczność a trakcie prac w terenie.


1

11920371 1677263505839415 1400848550 n

 

 

DL

Lubawa znana i nieznana

Pod koniec września w kinie "Pokój" w Lubawie odbyło się uroczyste podsumowanie cyklu wycieczek historycznych, które przez kilka tygodni odbywały się w Lubawie i nie tylko. Były podziękowania, wspomnienia, pamiątkowe publikacje i słodki poczęstunek.


Tak o spotkaniu pisze lubawa.wm.pl:

"Spotkanie poprowadził Dariusz Paczkowski, przewodnik wycieczek. Wśród zaproszonych gości byli m.in. koordynatorzy projektu z iławskiego stowarzyszenia "Przystań", księża - ks. Marcin Staniszewski i ks. Dawid Galanciak, dyrektor MOK - Zenon Paprocki, Bractwo Rycerskie Zamku Lubawa, a także uczestnicy projektu, których na każdej z pięciu zrealizowanych wycieczek było około stu.


Projekt "Lubawa znana i nieznana" był formą przedstawiania lokalnej historii w terenie. Pomysł okazał się trafną inicjatywą. W czasie podsumowania podziękowano osobom, które w szczególny sposób angażowały się w realizację projektu. Odbył się także konkurs wiedzy z nagrodami oraz projekcja pamiątkowych zdjęć z wycieczek w humorystycznej oprawie."

Projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że uczestnicy już  teraz planują nowe projekty w kolejnej Edycji DL.


LUB-2

 

LUB-4

DL

Grabowo żyje na sportowo

W ramach „Działaj Lokalnie” na terenie działania Stowarzyszenia „Przystań” realizowany jest projekt „Grabowo żyje na sportowo”. Projekt jest realizowany przez „Nieformalną grupę aktywnych nauczycieli działająca przy Z.S. Grabowo-Wałdyki – Aktywni”.
Grupa aktywnych nauczycieli wychowania fizycznego oraz dyrektor zorganizowali zajęcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym na rzecz młodzieży szkolnej
i społeczności lokalnej. W ramach zajęć z dzieciakami odbyły m.in. wędrówki piesze, nauka pływania, nauka gry w tenisa oraz wycieczka rowerowa.
To dopiero początek wakacyjnej przygody, ale uśmiechy już widać na twarzach uczestników.


a

b

DL

"DL IX" - Granty rozdane

W dniu 12.06.2015 podpisane zostaną umowy pomiędzy Stowarzyszeniem „PRZYSTAŃ” a lokalnymi organizacjami których wnioski złożone w ramach DZIAŁAJ LOKALNIE IX uzyskały rekomendacje Komisji.

Wnioski są współfinansowane przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Stowarzyszenie „PRZYSTAŃ” oraz samorządy lokalne tj. Powiat Iława, Gmina Wiejska Iława, Gmina Susz, Gmina Kisielice, Gmina Zalewo, Gmina Wiejska Lubawa oraz Gmina Miejska Lubawa.

Czytaj więcej: "DL IX" - granty rozdane

DL

"DL IX" - spotkanie informacyjne "Jak napisać wniosek"


W związku z przesunięciem terminu ostatecznego wnioskowania do Programu DL do dnia 30.04.2015 r., serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych dotacją konkursu Działaj Lokalnie na szkolenie, w dniu 18 kwietnia 2015 r. (sobota) w godzinach 15:00 - 19:00 w siedzibie Stowarzyszenia Przystań, ul. Chełmińska 1.
Więcej informacji udziela koordynator programu "Działaj Lokalnie" Dawid Perges 602-474-956 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DL

"DL IX" - konkurs Działaj Lokalnie nabór do 30 kwietnia 2015 r.dlprzystan2

Stowarzyszenie Przystań w Iławie we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłosiło lokalny konkurs grantowy "Działaj Lokalnie IX". Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.
W tej edycji Programu "Działaj Lokalnie" wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Jest on prowadzony z myślą o podmiotach, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej. W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na projekty, które:

 

 1. zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
 2. wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
 3. mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
 4. przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
 5. będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego - samorządów, przedsiębiorców
  i organizacji społecznych,
 6. będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne - naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

 

W konkursie mogą wziąć udział te organizacje, instytucje oraz grupy, które mają siedzibę w gminach: Iława (gmina wiejska i miejska), Kisielice, Zalewo, Susz, Lubawa (gmina wiejska i miejska). Działania realizowane mogą być tylko i wyłącznie w jednej z w/w gmin. W tegorocznej edycji wnioski należy składać wyłącznie poprzez generator http://system.dzialajlokalnie.pl/

Wnioski złożone w innej formie nie będą brane pod uwagę.

Informacja o terminach i miejscach szkoleń i spotkań informacyjnych ukaże się wkrótce.

Wnioski można składać do 30 kwietnia 2015 r.

Regulamin programu "Działaj Lokalnie IX".

Wzór wniosku o dotację - tylko do wglądu

DL

"DL VIII" - konkurs opowiedz rozstrzygniętyrozstrzygniecie koknursu

W dniu 25.02.2015 Stowarzyszenie „PRZYSTAŃ” w Iławie zakończyło VIII edycję programu „Działaj Lokalnie”. Na spotkaniu podsumowującym ogłosiliśmy również wyniki konkursu „Opowiedz”. Komisja wyłoniła jednego zwycięzcę oraz wyróżniła dwie inne prace.

Główną nagrodę (na zdjęciu realizator Karol Dybich - z prawej) otrzymała praca złożona w ramach projektu „Razem naprawimy to…” realizowana przez grupę nieformalną ”Młodzi dla młodych” Link: https://www.youtube.com/watch?v=83y6kyh0MFQ

Karol Dybich o zrealizowanym projekcie – „Projekt zorganizowaliśmy na boisku wielofunkcyjnym w Suszu przy ulicy Gdańskiej. Zaczęliśmy od promocji naszego projektu aby zmotywować i zachęcić lokalną społeczność do udziału w nim. Dalej wspólnie z mieszkańcami naprawiliśmy wyrządzone tam szkody, wspólnie zbudowaliśmy ściankę graffiti, na której zostały poprowadzone warsztaty street artu, tak aby nie wyeliminować przyszłe akty wandalizmu na tym boisku. Następnie naprawiliśmy stare przeszkody deskorolkowe oraz zbudowaliśmy nowe aby przyciągnąć dzieci jeżdżące na ulicach na to boisko aby bawiły się bezpiecznie. W związku z tym zorganizowaliśmy pierwsze zawody deskorolkowe w Suszu. Zorganizowaliśmy również turniej koszykówki i siatkówki plażowej. Od tamtej chwili to boisko tętni życiem, a mieszkańcy sami tam sprzątają oraz dbają o to boisko!”

Wyróżnione zostały dwie prace:
„Szlakiem naszych wspomnień” – Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej
Link: https://www.youtube.com/watch?v=am79cb1SeBM

„Rowerami ku Wolności” - Grupa nieformalna działająca przy Zespole Szkół w Grabowie-Wałdykach
Link: https://www.youtube.com/watch?v=kKGKh9rMdXA

Mamy nadzieję, że prezentacje zrealizowanych projektów staną się inspiracją dla innych grup.

DL

"DL VIII" - konkurs opowiedz.

Terminy szkoleń w ramach konkursu opowiedz.

Szkolenia w terminie 18.10.2014 i 25.10.2014 w godzinach 9:00 - 13:00 w siedzibie Stowarzyszenia Przystań, ul. Chełmińska 1.
Więcej informacji: http://www.przystan.ilawa.pl/opowiedz2014, lub u koordynatora „Działaj lokalnie VIII” Dawida Perges 602-474-956

DL

"DL VIII" - konkurs opowiedz.

Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich uczestników programu „Działaj lokalnie VIII” realizujących swoje projekty w 2014 roku.

Niedługo będzie można zaprezentować swoje dokonania w konkursie „Opowiedz...”, który jest częścią programu „Działaj lokalnie”. W związku z tym będzie można odbyć szkolenia z fotografii, obróbki zdjęć czy pisania scenariusza. Stowarzyszenie „Przystań” przewidziało nagrody pieniężne dla najlepszych prezentacji, a dodatkowym wyróżnieniem będzie przesłanie prac do etapu ogólnopolskiego. Prace można składać w terminie od 1.10.2014 do 30.11.2014.
Konkurs dofinansowano ze środków programu „Działaj lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Terminy szkoleń zostaną zamieszczone na stronie stowarzyszenia PRZYSTAŃ Iława.
Więcej informacji: http://www.przystan.ilawa.pl/opowiedz2014, lub u koordynatora „Działaj lokalnie VIII” Dawida Perges 602-474-956

DL

"DL VIII" - Inicjatywy lokalne

Przykładem na to, że inicjatywy lokalne to nie tylko domena doświadczonych grup i stowarzyszeń jest projekt "Razem naprawimy to..." który został dofinansowany w ramach DZIAŁAJ LOKALNIE VIII zachęcam do obejrzenia.

DL

"DL VIII" - Granty rozdane

Stowarzyszenie Przystań w Iławie przy ul. Chełmińskiej 1 we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza lokalny konkurs grantowy "Działaj Lokalnie VIII". Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

W VIII edycji Programu "Działaj Lokalnie" wspierane były projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. W ramach konkursu na projekty przyznano 61 tysięcy złotych, które w tym roku otrzymało 12 grantobiorców.

DSC 0045 (1024x680)DSC 0048 (1024x680)

Czytaj więcej: "DL VIII" - granty rozdane