Jesteśmy grupą osób, która zmienia rzeczywistość.

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem. 

Budujemy aktywne społeczeństwo. 

Przystań do nas - wspieramy, inspirujemy, rozwijamy.

Aktualności

Rekomendacje Działaj Lokalnie X

Komisja zakończyła ocenę wniosków tegorocznych Działaj Lokalnie X i przedstawiła wstępne rekomendacje do Zarządu Stowarzyszenia „Przystań”.
Dziękujemy bardzo członkom Komisji za ogrom pracy. Szczególne podziękowania dla Michała Młotka i Krzysztofa Kasprowicza, pozostali członkowie Komisji pozostają anonimowi - dla Nich również wielkie podziękowania.
Niestety ze względów na ograniczony budżet nie wszystkie złożone wnioski mogły zostać dofinansowane.

 WNIOSKI REKOMENDOWANE:
1. Zielono nam Odnova
2. Rowerowy zawrót głowy
3. Wspólne miejsce dla relaksu i integracji
4. "Rycerskie gry,zabawy i kary w średniowieczu"
5. Hip-Hop Kultura Festiwal
6. Zrozumieć zmysły - ogródek sensoryczny dla dzieci i nie tylko
7. Rajd rowerowy "Szlakiem napoleońskim"
8. Szał ciał w Szałkowie II
9. Integracja społeczności i pokoleń aby sprostać wymogom nowych technologii i rozwojowi społecznemu.
10. "Ogród Społeczny"
11. Doniczkowo

DL

Konkurs grantowy "Działaj Lokalnie X" - zmiana terminu!

W związku z licznymi prośbami potencjalnych wnioskodawców programu „Działaj Lokalnie X” ostateczny termin składania wniosków został przedłużony. Wnioski w ramach programu będzie można złożyć do 17 maja bieżącego roku (poprzednio był to termin 3 maja).


DL

Konkurs grantowy "Działaj Lokalnie X" już ogłoszony!

Stowarzyszenie Przystań w Iławie we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza lokalny konkurs grantowy "Działaj Lokalnie X".

Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.

Konkurs rokrocznie jest współfinansowany przez lokalne samorządy: POWIAT IŁAWSKI; GMINA SUSZ, GMINA KISIELICE, GMINA ZALEWO, GMINA LUBAWA, MIASTO LUBAWA, GMINA IŁAWA.

W tej edycji Programu "Działaj Lokalnie" wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Jest on prowadzony z myślą o podmiotach, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej. W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na projekty, które:

  1. 1. zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
  2. 2. wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
  3. 3. mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
  4. 4. przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
  5. 5. będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego - samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
  6. 6. będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne - naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

W konkursie mogą wziąć udział te organizacje, instytucje oraz grupy, które mają siedzibę w gminach: Iława (gmina wiejska i miejska), Kisielice, Zalewo, Susz, Lubawa (gmina wiejska i miejska). Działania realizowane mogą być tylko i wyłącznie w jednej z w/w gmin.

W tegorocznej edycji wnioski należy składać wyłącznie poprzez generator http://system.dzialajlokalnie.pl/ Wnioski złożone w innej formie nie będą brane pod uwagę.

Lada moment ruszą szkolenia – informacja o terminach i miejscach ukaże się wkrótce.

Dodatkowe informacje na temat konkursu realizowanego w ramach „Działaj Lokalnie X” można uzyskać:

Stowarzyszenie „Przystań” ul. Skłodowskiej-Curie 23c, 14-200 Iława

Adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator: Perges Dawid, 602474956

Wnioski można składać do 3 maja 2017 r
-- REGULAMIN DLX --


DL

Działaj Lokalnie IX - Zielono nam

Gdy będzie słońce i pogoda, słońce i pogoda pójdziemy se razem do ogroda, pójdziemy se razem do ogroda..." - tak śpiewali uczestnicy projektu pt. "Zielono nam" realizowany przez grupę Marsyliada. Po dłuższym oczekiwaniu na odpowiednią pogodę, udało się podjąć zamierzone działania.

Wraz z piękną pogodą, przyszedł czas na działanie w Jaśkowie. Można było "dopieścić" teren przy świetlicy wiejskiej. Zajęcia te bardzo absorbowały młodzież, która pod czujnym okiem dorosłych, w pocie czoła zmieniała wygląd placyku przy świetlicy. 

Projekt niestety dobiega końca, a na ostatnich zajęciach z fitnessu uczestnicy przypomnieli sobie zapomnianą już grę w palanta. Tak ta zabawa spodobała się mieszkańcom Jaśkowa, że po zakończeniu zajęć z instruktorem, grupa spotyka się co drugi dzień by wspólnie grać i miło spędzać czas.

Na zdjęciach widać jak aktywnie pracowali mieszkańcy Jaśkowa, by teren przy świetlicy wiejskiej wyglądał pięknie. Najbardziej cieszy, że w prace włączyli się również młodzi mieszkańcy.

DSC 0509

DL

Działaj Lokalnie IX - Sztuka na mur beton

"Sztuka na mur beton" to projekt grupy Iława Basket Crew. Młodzi ludzie dzięki działaniom realizowanym, czują się współodpowiedzialni za wygląd swojego miasta, a do tego rozwijają swoją kreatywność poprzez naukę graffiti.

Realizacja działań przebiega zgodnie z harmonogramem. Koniec sierpnia był bardzo aktywny. Dzieci i młodzież z Lubawy i Kisielic miały przyjemność wzięcia udziału w warsztatach Graffiti. Młodzi  byli zachwyceni, mogąc uczestniczyć w tych działaniach. Jest to inicjatywa pozwalająca rozwinąć swoje umiejętności w zakresie tej 'sztuki', wyzwalająca kreatywność. Pod okiem specjalisty powstawały interesujące prace. 


Street art – dziedzina sztuki tworzona w miejscu publicznym. Termin zawiera w sobie tradycyjne graffiti, lecz jest użyty dla odróżnienia aktywności artystycznej w przestrzeni miejskiej od wandalizmu. We wcześniej wymienionych miastach wyznaczone zostały miejsca na wykonanie ciekawych murali.
Zdjęcia przedstawiają wykonany mural w Lubawie oraz Iławie.

Zachęcam do obejrzenia wszystkich zdjęć z realizacji zadania:
https://www.facebook.com/sztukanamurbeton/

lubawaDL

Działaj Lokalnie IX - Nie siedź w domu

Pogoda nie była sprzymierzeńcem realizatorów projektu „Nie siedź w domu”. Na dzień zaplanowanego rajdu rowerowego, pogoda spłatała figle i trzeba było przełożyć działanie. Ale jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze.

W ostatnim czasie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kulturalnego i Gospodarczego Franciszkowa realizowało warsztaty rzeźbiarskie, naukę tańca oraz zajęcia z układania koralików. Na najbliższy czas zaplanowano ponownie rajd rowerowy oraz warsztaty rzeźbiarskie. Oby tym razem pogoda nie zawiodła.
Wszystkie działania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W zajęciach brały udział również przyjezdne dzieciaki.

Poniższe zdjęcia przedstawiają prace uczestników warsztatów.
20160902 102305 koraliki2

DL

Działaj Lokalnie IX - Świetlica środowiskowa "Starówka"

Świetlica środowiskowa „Starówka” to inicjatywa grupy aktywistów z Iławy, chcących zorganizować dzieciom i młodzieży zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, a tej „starszej” młodzieży zajęcia rekreacyjno-sportowe. Poza zajęciami wewnątrz świetlicy, uczestnicy podejmują różne inicjatywy „na zewnątrz”. Tym razem co to było?
Pomimo niesprzyjającej pogody, grupa podopiecznych świetlicy wraz z opiekunami odbyła „wyprawę” na wieżę ratuszową. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi – p. Dariuszowi Paczkowskiemu, dzieci przełamały lęk wysokości i z zaciekawieniem słuchały opowieści historycznych nt. ratusza i swojego rodzinnego miasta. Na górze wszyscy mogli podziwiać panoramę Iławy, gdzie był czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Rodzice również włączyli się w akcję i służyli jako opiekunowie, pilnując swoich pociech.

Świetlicę środowiskową „Starówka” można opisać dwoma słowami: dzieci i zabawa. Jest ona miejscem, gdzie na co dzień dzieci grają, rysują, rozmawiają, wycinają i kleją. Poza zabawą młodzi uczą się wspólnych zasad. Poznają siebie nawzajem. Do tej pory również odbyło się spotkaniem z policjantem i szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla opiekunów.

13669705 1587133944913340 6478824528187377376 n 13692628 1587133864913348 957566642330762700 n 13697211 1587133768246691 6661685876222615804 n 13620114 1585108735115861 7579283665967077287 n

DL

Działaj Lokalnie IX - Ptasi Ogród

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Suskiej w Babiętach Wielkich z pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej w Babiętach Wielkich realizuje edukacyjny projekt pt. "Ptasi ogród" mający na celu podniesienie poziomu wiedzy dzieci i dorosłych z zakresu ekologii i przyrody. Pierwsze działania już zrealizowane.

Wszelkie prace związane z promocją projektu rozpoczęły się 16 czerwca. Informacje o działaniach zamieszczone zostały na stronie internetowej szkoły, na stronie Susza oraz wysłane do gazety lokalnej.

Pierwszym z działań była wycieczka rowerowa do Szwalewa, podczas której uczestnicy obserwowali przyrodę i różne gatunki ptaków. Poza aspektem edukacyjnym, który był niezwykle ważny, uczestnicy zaczerpnęli aktywności fizycznej. W trakcie wycieczki pracownicy Parku Krajobrazowego w Jerzwałdzie przygotowali dla dzieci liczne konkursy, w których młodzi chętnie brali udział. Zorganizowano m.in. konkursy tj.: konkurs fotograficzny „Ptaki w obiektywie”, recytatorski "Ptaki - cudaki" i plastyczny "Kolorowy ptasi świat". Zostaną one rozstrzygnięte niebawem. Wszyscy miło spędzili czas Trwają również warsztaty przyrodnicze, w trakcie których dzieci poznają życie i gatunki owadów (szczególnie zapylających).

Niebawem spotkanie z leśniczym oraz gra terenowa dla dzieci. Młodzi uczestnicy będą rozpoznawać ptaki po wydawanych przez nie odgłosach, a głównym jurorem będzie pan leśniczy.

P1080747

DL

Działaj Lokalnie IX - Chcemy żyć zdrowo i sportowo

Projekt pn. „Chcemy żyć zdrowo i sportowo” realizowany jest przez Aktywnych działaczy z Grabowa i okolic. Jego celem jest aktywizacja i integracja środowiska lokalnego, a co ważniejsze – ukazanie dobrego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

Realizatorzy do tej pory zorganizowali pierwszy tydzień letnich półkolonii w Zespole Szkół w Grabowie-Wałdykach. 26 uczniów pod opieką nauczycieli odbyło 4 wyprawy rowerowe po otulinie Wzgórz Dylewskich oraz spływ kajakowy rzeką Drwęcą od Rodzonego do Bratiana. Podczas tych aktywnych półkolonii uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podstawowe zasady efektywnej jazdy na rowerze oraz nauczyli się operować kajakiem na rzece. Ponadto poznali bardzo ciekawe miejsca, jakie kryją się w okolicach Wzgórz Dylewskich, m.in. Kościół Ewangelicki w Zajączkach, Krąg Wspólnoty Kultur, cmentarz ewangelicko-augsburski związany z wsią i majątkiem w Zajaczkach, poniemieckie wiadukty, źródełko, sanktuarium w Lipach, zalew w Lubawie oraz przemierzali szlakiem historyczno-przyrodniczym „W krainie Sassenpile”.

Na zakończenie każdego dnia uczestnicy półkolonii wymieniali się wrażeniami podczas wspólnego posiłku. Nieco zmęczeni, ale z bagażem doświadczeń i żądni nowych przeżyć wracali do swoich domów oczekując jednocześnie drugiego tygodnia aktywnych półkolonii w Zespole Szkół w Grabowie – Wałdykach.

20160629 085253 20160627 125043