PRZYSTAŃ DLA RODZINY
Dorośli przeszli wybrane dla nich zajęcia stacjonarne i wyjazdowe, m.in. psychoedukację, zajęcia z zakresu rozwoju osobistego, seminarium „Rodzina jako system”, czy poradnictwo z kilku tematów. Bardzo istotną częścią programu adresowanego do dorosłych była Szkoła dla rodziców.
Z kolei młodzież przeszła zajęcia oparte na programie socjoterapii, realizowane zarówno w formie stacjonarnej, jak i 2-dniowego wyjazdu. Pobyty w Gospodarstwie agroturystycznym „Zapiecek” w Idzbarku (gmina Ostróda) oraz w Pałacu Pozorty (gmina Zalewo) pozwoliły młodzieży głębiej popracować nad wzrostem poczucia własnej wartości, samooceną i nowymi konstruktywnymi umiejętnościami społecznymi.
Oprócz tego młodzi uczestnicy przeszli 20-godzinne
zajęcia z cyklu „Wchodzę w dorosłość”.
Istotną częścią projektu były
także wspólne zajęcia całych rodzin. Był to dobry czas zainwestowany w rodzinę.
W trakcie 2-dniowych wspólnych wyjazdów rodzinnych rodzice i ich dzieci spędzali czas na wspólnych, zbliżających aktywnościach realizowanych poza miejscem zamieszkania, zaś podczas zajęć z cyklu „Bawmy się wspólnie” rodziny spędzały wspólne czas na różnego rodzaju grach i zabawach. Była to dla rodziców forma nauki spędzania czasu z własnymi dziećmi, w trakcie której pokazywaliśmy im różne przykłady wspólnych aktywności rodzinnych do zrealizowania w domu.
W efekcie uczestnikom przedsięwzięcia przekazaliśmy wiedzę i umiejętności, dzięki której mogą oni rozwiązywać dotykające ich trudności życiowe i minimalizować ryzyko ich wystąpienia w przyszłości.
Bezpośrednim efektem projektu był m.in. wzrost umiejętności wychowawczych rodziców, wzrost umiejętności rozwiązywania konfliktów w rodzinie, czy wzrost umiejętności społecznych uczestników projektu.
Partnerem Stowarzyszenia „Przystań” w projekcie była Gmina Iława działająca poprzez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Iławie.
PODSTAWOWE DANE NA TEMAT PROJEKTU:
OKRES REALIZACJI: od 1 marca 2017 do 31 maja 2019
CEL PROJEKTU: wzrost poziomu integracji społecznej 140 osób z miasta i gminy Iława chcących poprawić funkcjonowanie swoich rodzin poprzez wzrost umiejętności społecznych uzyskany dzięki objęciu ich i ich rodzin usługami społecznymi - aktywizacyjno-integracyjnymi
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA PROJEKTU: Unia Europejska
WARTOŚĆ PROJEKTU: 835.110,00 zł
WKŁAD FUNDUSZY EUROPEJSKICH: 709.843,50 zł